Webbplatsen använder teknik som troligen inte stöds av din webbläsare som exempelvis Internet Explorer 11. Vissa saker kan se konstiga ut eller inte fungera. Vi rekommenderar att du byter till en modern webbläsare istället.
Gå direkt till huvudinnehållet

Kontaktuppgifter SVF

Här är kontaktuppgifter för SVF, standardiserade vårdförlopp, inom NU-sjukvården. Vårdförloppen presenteras i bokstavsordning. Listan uppdateras regelbundet. Använd därför endast den senaste versionen, som finns här:

Processansvarig

Johanna Abelsson johanna.abelsson@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Carina Hellström carina.hellstrom@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Marie Cederholm, marie.cederholm@vgregion.se 

Remissmottagare 

  • Koordinator SVF ALL
  • Hematologmottagningen
  • Specialistmedicinkliniken
  • Uddevalla sjukhus

Telefonnummer och fax

Vid akuta frågeställningar jourtid kontakta hematologjouren, via växeln: 010-435 00 00.

Verksamhetschef

Bert-Ove Larsson
Område I

Processansvarig

Johanna Abelsson johanna.abelsson@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Carina Hellström carina.hellstrom@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Marie Cederholm, marie.cederholm@vgregion.se 

Remissmottagare 

  • Koordinator SVF AML
  • Hematologmottagningen
  • Specialistmedicinkliniken
  • Uddevalla sjukhus

Telefonnummer och fax

Vid akuta frågeställningar jourtid kontakta hematologjouren, via växeln: 010-435 00 00.

Verksamhetschef

Bert-Ove Larsson
Område I

Processansvarig

Vassili Merkoulov, vassili.merkoulov@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Veronika Skoglund, veronica.skoglund@vgregion.se

Medicinsk sekreterare

Joakim Majlöv, joakim.majlov@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF DC
  • Diagnostiskt centrum
  • Uddevalla sjukhus

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten Ericsson
Område II

Processansvarig

Yanislav Kolev, yanislav.kolev@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Lisbeth Dewill, lisbet.dewill@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Endoskopienheten 
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Zara More, zara.more@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Annett Gustafsson, annett.gustafsson@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Anna Maria Blidner Olsson, anna.maria.blidner.olsson@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF bröstcancer
  • Bröstmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Uddevalla sjukhus

Kontakt

EDI-remiss till adress

UDD BRÖSTCENTRUM/MAMMOGRAFIAVDELNING
Fax: 010-435 71 72

Telefon sekreterare

010-435 40 85

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson 
Område II

Processansvarig

Jan Opatrný, jan.opatrny@vgregion.se

Koordinator/kontaksjuksköterska

Cecilia Garnheim, cecilia.garnheim@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Malin Melby, malin.melby@vgregion.se 

Remissmottagare 

  • Koordinator SVF, buksarkom
  • Kirurgmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Kristina Lundqvist, kristina.lundqvist@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Nina Bialowas, nina.bialowas@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Malin Melby, malin.melby@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF pancreascancer
  • Kirurgmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Gunnar Lengstrand, gunnar.lengstrand@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Veronika Skoglund veronica.skoglund@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Eva Edvardsson, eva.e.edvardsson@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF CUP
  • Diagnostiskt centrum
  • Uddevalla sjukhus

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Kristina Lundqvist, kristina.lundqvist@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Nina Bialowas, nina.bialowas@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Malin Melby, malin.melby@vgregion.se 

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF gallblåse- och gallvägscancer
  • Kirurgmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Suleiman Abuhusanein, suleiman.abuhusanein@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Maria Tjärndal, maria.holmstedt@vgregion.se 

Sekreterare/registrering och utdata

Anna Duverin, anna.duverin@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF urinblåsecancer
  • Urologmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Uddevalla Sjukhus

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Kirsten Küssner, kirsten.kussner@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Anna Böe, anna.boe@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Anna Jalamaa, anna.jalamaa@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF malignt hudmelanom
  • Hudmottagningen
  • Specialistmedicinkliniken
  • Uddevalla Sjukhus

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Bert-Ove Larsson
Område I

Processansvarig

Åsa Lénberg, asa.lenberg@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Johanna Henell, johanna.henell@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Ann-Catrin Jonasson, ann-catrine.jonasson@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF huvud-halscancer
  • Öron-näs-halsmottagningen
  • ÖNH-kliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Carina Karlsson
Område II

Processansvarig

Dorota Knut Bojanowska, dorota.knut@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Karin Andréasson, karin.a.andreasson@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Marie Cederholm, marie.cederholm@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF Lymfom och KLL
  • Hematologmottagningen
  • Specialistmedicin
  • Uddevalla sjukhus

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Bert-Ove Larsson
Område I

Processansvarig

Mari Henriksson Näsman, mari.nasman@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Sekreterare/registrering och utdata

Remissmottagare

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Graciela Carlson
Område III 

Processansvarig

Eva Blank, eva.blank@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Sekreterare/registrering och utdata

Remissmottagare

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Graciela Carlson
Område III 

Processansvarig

Fredrik Dejby, fredrik.dejby@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Ewa Gustafsson, ewa.gustafsson@vgregion.se  

Sekreterare/registrering och utdata

Sofia Nilsson, sofia.e.nilsson@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF lungcancer
  • Medicinmottagningen NÄL
  • Specialistmedicinkliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Gunilla Cederbom
Område I

Processansvarig

Dorota Knut Bojanowska, dorota.knut@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Karin Andréasson, karin.a.andreasson@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Marie Cederholm, marie.cederholm@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF Lymfom och KLL
  • Hematologmottagningen
  • Specialistmedicin
  • Uddevalla sjukhus

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Bert-Ove Larsson
Område I

Processansvarig

Kristina Lundqvist, kristina.lundqvist@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Nina Bialowas, nina.bialowas@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Malin Melby, malin.melby@vgregion.se 

Kontaktuppgifter koordinator

  • Koordinator SVF Matstrups- och magsäckscancer
  • Kirurgmottagningen 
  • Kirurgkliniken 
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL
  • Telefon: 010-435 34 01 
  • Fax:  010-435 71 37 

Remissmottagare filterfunktion

  • Endoskopienheten NÄL
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)
  • Telefon: 010-435 35 85
  • Fax: 010-435 71 38 

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Dorota Knut Bojanowska, dorota.knut@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Karin Andréasson, karin.a.andreasson@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Marie Cederholm, marie.cederholm@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF Myelom
  • Hematologmottagningen
  • Specialistmedicin
  • Uddevalla sjukhus

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Bert-Ove Larsson
Område I

Processansvarig

Francisca Jorna, francisca.jorna@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Cecilia Garnheim, cecilia.garnheim@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Malin Melby, malin.melby@vgregion.se 

Remissmottagare 

  • Koordinator SVF, Neuroendokrina buktumörer och binjurecancer
  • Kirurgmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Homayoun Baqaiy homayoun.baqaiy@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Cristin Johansson, cristin.johansson@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Anna Duverin, anna.duverin@vgregion.se

Remissmottagare 

  • Koordinator SVF njurcancer
  • Urologmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Uddevalla Sjukhus

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Emil Järbur, emil.jarbur@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Carina Nyman, carina.nyman@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Anna Duverin, anna.duverin@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF peniscancer
  • Urologmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Uddevalla Sjukhus

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Hanna Åberg, hanna.aberg@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Sekreterare/registrering och utdata

Ida Böttiger, ida.bottiger@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Tumörkoordinator
  • Neurologmottagningen
  • NU-sjukvården
  • Lärketorpsvägen
  • 461 85 Trollhättan

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Peter Puhlmann
Område I

Processansvarig

Agnes Futo, agnes.futo@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Sekreterare/registrering och utdata

Susanne Johansson, susanne.karin.johansson@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF levercancer
  • Medicinmottagningen NÄL
  • Specialistmedicinkliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Gunilla Cederbom
Område I

Processansvarig

Lena Rydberg, lena.rydberg@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Sofia Nordgren, sofia.nordgren@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Anna Duverin, anna.duverin@vgregion.se 

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF prostatacancer
  • Urologmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Uddevalla Sjukhus

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Thomas Berglund thomas.berglund@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Sekreterare/registrering och utdata

Madelene Andersson, madelene.andersson@vgregion.se  

Remissmottagare

  • Koordinator SVF Skelett- och mjukdelssarkom
  • Ortopedmottagningen
  • Ortopedkliniken
  • Uddevalla

Telefonnummer och fax

Enhetschef

Kicki Ahlén, kicki.ahlen@vgregion.se 

Verksamhetschef

Maria Ahlgren
Område II

Processansvarig

Francisca Jorna, francisca.jorna@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Cecilia Garnheim, cecilia.garnheim@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Malin Melby, malin.melby@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Röntgenavdelningen
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

I första hand elektronisk röntgenremiss. I andra hand faxa en pappersremiss.

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Birgit Ullman, birgit.ullman@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Carina Nyman, carina.nyman@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Anna Duverin, anna.duverin@vgregion.se 

Remissmottagare

  • Koordinator SVF testikelcancer
  • Urologmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Uddevalla Sjukhus

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Holger Sjöstrand, holger.sjostrand@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Lisbeth Dewill, lisbet.dewill@vgregion.se

Sekreterare/registrering och utdata

Remissmottagare

  • Endoskopienheten 
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig

Mari Henriksson Näsman, mari.nasman@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Sekreterare/registrering och utdata

Remissmottagare

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Graciela Carlson
Område III

Processansvarig

Maria Lindblom, maria.e.lindblom@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska

Sekreterare/registrering och utdata

Remissmottagare

Telefonnummer och fax

Verksamhetschef

Graciela Carlson
Område III

Senast uppdaterad: 2022-08-30 13:28