Kontaktuppgifter SVF

Här är kontaktuppgifter för de standardiserade vårdförlopp inom NU-sjukvården som startade den 1 september 2015, den 4 april och den 2 maj 2016, samt 3 april 2017.

Vårdförloppen presenteras i bokstavsordning. Listan kommer regelbundet att uppdateras. Använd därför endast den senaste versionen, som finns här:

Processansvarig: Johanna Abelsson johanna.abelsson@vgregion.se
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Carina Hellström carina.hellstrom@vgregion.se

Remissmottagare: 

  • Koordinator      SVF ALL
  • Hematologmottagningen
  • Specialistmedicinkliniken
  • Uddevalla      sjukhus

Telefon: 010-435 01 62 (koordinator)
Telefon: 010-435 01 66  (hematologkonsult)
Fax: 010-435 70 18

Vid akuta frågeställningar jourtid kontakta hematologjouren, via växeln: 010-435 00 00.

Verksamhetschef: Gunilla Cederbom
Område I

Processansvarig: Johanna Abelsson johanna.abelsson@vgregion.se
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Carina Hellström carina.hellstrom@vgregion.se

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF AML
  • Hematologmottagningen
  • Specialistmedicinkliniken
  • Uddevalla sjukhus

Telefon: 010-435 01 62 (koordinator)
Telefon: 010-435 01 66  (hematologkonsult)
Fax: 010-435 70 18

Vid akuta frågeställningar jourtid kontakta hematologjouren, via växeln: 010-435 00 00.

Verksamhetschef: Gunilla Cederbom
Område I

Processansvarig: Matthildi Gianestra, matthildi.gianestra@vgregion.se
Medicinsk sekreterare: Carin Skoog, carin.skoog@vgregion.se

Remissmottagare:

  • Koordinator SVF DC
  • Medicinmottagning
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefon: 010-435 54 83
Telefon medicinsk sekreterare: 010-435 55 47
Fax: 010-435 71 32

Verksamhetschef: Camilla Högström
Område I

Processansvarig: Yanislav Kolev, yanislav.kolev@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska: Lisbeth Dewill, lisbet.dewill@vgregion.se 

Remissmottagare:

  • Endoskopienheten 
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefon: 010-435 35 85
Fax: 010-435 71 38

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig: Carin Wångblad carin.wangblad@vgregion.se
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Annett Gustafsson annett.gustafsson@vgregion.se

Remissmottagare:

  • Koordinator SVF bröstcancer
  • Bröstmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Uddevalla sjukhus

EDI-remiss till adress: UDD BRÖSTCENTRUM/MAMMOGRAFIAVDELNING
Fax: 010-435 71 72

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson 
Område II

Processansvarig: Jan Opatrný jan.opatrny@vgregion.se

Koordinator/kontakssk: Ann-Christine Lund-Johansson ann-christine.lund-johansson@vgregion.se

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF, buksarkom
  • Kirurgmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefon: 010-435 34 14
Fax: 010-435 71 37

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig: Kristina Lundqvist, kristina.lundqvist@vgregion.se 
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Ann-Christine Lund Johansson, ann-christine.lund-johansson@vgregion.se 

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF pancreascancer
  • Kirurgmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefon: 010-435 34 14
Fax: 010-435 71 37

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig: Gunnar Lengstrand, gunnar.lengstrand@vgregion.se
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Annelie Thelander, annelie.thelander@vgregion.se

Remissmottagare:

  • Koordinator SVF CUP
  • Onkologmottagningen
  • Uddevalla sjukhus

Telefon: 010-435 35 18
Fax: 010-435 71 73

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig: Bengt Hallerbäck, bengt.hallerback@vgregion.se
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Ann-Christine Lund Johansson, ann-christine.lund-johansson@vgregion.se 

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF gallblåse- och gallvägscancer
  • Kirurgmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefon: 010-435 34 14
Fax: 010-435 71 37

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig: Jesper Swärd, jesper.sward@vgregion.se 
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Maria Andersson, maria.elisab.andersson@vgregion.se 

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF urinblåsecancer
  • Urologmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Uddevalla Sjukhus

Telefon: 010-435 40 50
Fax: 010-435 71 75

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig: Kirsten Küssner, kirsten.kussner@vgregion.se
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Anna Böe, anna.boe@vgregion.se 

Remissmottagare:

  • Koordinator SVF malignt hudmelanom
  • Hudmottagningen
  • Specialistmedicinkliniken
  • Uddevalla Sjukhus

Telefon: 010-435 52 60
Fax: 010-435 71 69

Verksamhetschef: Gunilla Cederbom
Område I

Processansvarig: Åsa Lénberg, asa.lenberg@vgregion.se 
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Johanna Henell, johanna.henell@vgregion.se 

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF huvud-halscancer
  • Öron-näs-halsmottagningen
  • ÖNH-kliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefon: 010-435 37 07
Fax: 010-435 71 42

Verksamhetschef: Carina Karlsson
Område II

Processansvarig: Dorota Knut Bojanowska, dorota.knut@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska:

Remissmottagare:

  • Koordinator SVF Lymfom och KLL
  • Hematologmottagningen
  • Specialistmedicin
  • Uddevalla sjukhus

Telefon: 010-435 52 04 

Fax: 010-435 70 18

Verksamhetschef: Gunilla Cederbom Område I

Processansvarig: Mari Henriksson Näsman, mari.nasman@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska:

Remissmottagare:

Verksamhetschef: Anna Hagman
Område III 

Processansvarig: Eva Blank, eva.blank@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska:

Remissmottagare:

Verksamhetschef: Anna Hagman
Område III

 

Processansvarig: Bo Pedersen, bo.pedersen@vgregion.se
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Ewa Gustafsson, ewa.gustafsson@vgregion.se , Lena Bäcker, lena.backer@vgregion.se

Remissmottagare:

  • Koordinator SVF lungcancer
  • Medicinmottagningen NÄL
  • Specialistmedicinkliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefon: 010-435 48 56
Fax: 010-435 71 29

Verksamhetschef: Gunilla Cederbom
Område I

Processansvarig: Dorota Knut Bojanowska, dorota.knut@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska:

Remissmottagare:

  • Koordinator SVF Lymfom och KLL
  • Hematologmottagningen
  • Specialistmedicin
  • Uddevalla sjukhus

Telefon: 010-435 52 04 
Fax: 010-435 70 18

Verksamhetschef: Gunilla Cederbom
Område I

Processansvarig: Kristina Lundqvist, kristina.lundqvist@vgregion.se 
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Ann-Christine Lund Johansson, ann-christine.lund-johansson@vgregion.se

Kontaktuppgifter koordinator:

  • Koordinator SVF Matstrups- och magsäckscancer
  • Kirurgmottagningen 
  • Kirurgkliniken 
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)
  • Telefon: 010-435 34 14
  • Fax:  010-435 71 37 

Remissmottagare filterfunktion:

  • Endoskopienheten NÄL
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)
  • Telefon: 010-435 35 85
  • Fax: 010-435 71 38 

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig: Dorota Knut Bojanowska, dorota.knut@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska:

Remissmottagare:

  • Koordinator SVF Myelom
  • Hematologmottagningen
  • Specialistmedicin
  • Uddevalla sjukhus

Telefon: 010-435 52 04 
Fax: 010-435 70 18

Verksamhetschef: Gunilla Cederbom
Område I

Processansvar. Saskia Schulze saskia.schulze@vgregion.se
Koordinator/kontakssk: Cecilia Garnheim cecilia.garnheim@vgregion.se

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF, Neuroendokrina buktumörer och binjurecancer
  • Kirurgmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefon: 010-435 35 65 (koordinator)
Fax: 010-435 71 36

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig: Homayoun Baqaiy homayoun.baqaiy@vgregion.se
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Cristin Johansson, cristin.johansson@vgregion.se

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF njurcancer
  • Urologmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Uddevalla Sjukhus

Telefon: 010-435 40 50
Fax: 010-435 71 75

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig: Srood Hanna, srood.hanna@vgregion.se
Jesper Swärd, jesper.sward@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska: Maria Andersson, maria.elisab.andersson@vgregion.se 

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF peniscancer
  • Urologmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Uddevalla Sjukhus

Telefon: 010-435 40 50
Fax: 010-435 71 75

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig: Hanna Åberg, hanna.aberg@vgregion.se 
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Laila Johansson, laila.marie.johansson@vgregion.se

Koordinatorer:
Kjell-Åke Hallén, kjell-ake.hallen@vgregion.se , Helen Forsell, helen.forsell@vgregion.se, Ingalill Sandberg, inga-lill.sandberg@vgregion.se

Remissmottagare:

  • Tumörkoordinator
  • Neurologmottagningen
  • NU-sjukvården
  • Lärketorpsvägen
  • 461 85 Trollhättan

Telefon: 010-435 08 39
Fax: 010-435 71 25

T.f. verksamhetschef: Björn Kalin
Område I

Processansvarig: Agnes Futo, agnes.futo@vgregion.se 
Koordinator: Susanne Johansson, susanne.karin.johansson@vgregion.se 
Kontaktsjuksköterska: Anna-Stina Johansson, anna-stina.johansson@vgregion.se 

Remissmottagare:

  • Koordinator SVF levercancer
  • Medicinmottagningen NÄL
  • Specialistmedicinkliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefon: 010-435 55 53
Fax: 010-435 71 29

Verksamhetschef: Gunilla Cederbom
Område I

Processansvarig: Sven Grundtman, sven.grundtman@vgregion.se
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Sofia Nordgren, sofia.nordgren@vgregion.se 

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF prostatacancer
  • Urologmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Uddevalla Sjukhus

Telefon: 010-435 40 53
Fax: 010-435 71 75

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Sektionsledare; Kicki Ahlén, kicki.ahlen@vgregion.se
Processansvarig: Thomas Berglund thomas.berglund@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska: Erica Johansson erica.johansson@vgregion.se, Birgitta Andreasson birgitta.sundgren@vgregion.se


Remissmottagare:

  • Koordinator SVF Skelett- och mjukdelssarkom
  • Ortopedmottagningen
  • Ortopedkliniken
  • Uddevalla


Telefon: 010-435 38 77
Fax:  010-435 71 82

Verksamhetschef: Arvin Yarollahi
Område II

Processansvarig: Stefan Ander stefan.ander@vgregion.se
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Cecilia Garnheim cecilia.garnheim@vgregion.se

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF, sköldkörtelcancer
  • Kirurgmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefon: 010-435 35 65 (koordinator)
Fax: 010-435 71 36

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig:
Emil Järbur, emil.jarbur@vgregion.se
Jesper Swärd, jesper.sward@vgregion.se 

Koordinator/kontaktsjuksköterska: Maria Andersson, maria.elisab.andersson@vgregion.se 

Remissmottagare: 

  • Koordinator SVF testikelcancer
  • Urologmottagningen
  • Kirurgkliniken
  • Uddevalla Sjukhus

Telefon: 010-435 40 50
Fax: 010-435 71 75

Processansvarig: Holger Sjöstrand, holger.sjostrand@vgregion.se 
Koordinator/kontaktsjuksköterska: Lisbeth Dewill, lisbet.dewill@vgregion.se 

Remissmottagare:

  • Endoskopienheten 
  • Norra Älvsborgs Länssjukhus (NÄL)

Telefon: 010-435 35 85
Fax: 010-435 71 38

Verksamhetschef: Maria Wiksten-Ericsson
Område II

Processansvarig: Mari Henriksson Näsman, mari.nasman@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska:

Remissmottagare:

Verksamhetschef: Anna Hagman
Område III

Processansvarig: Maria Lindblom, maria.e.lindblom@vgregion.se

Koordinator/kontaktsjuksköterska:

Remissmottagare:

Verksamhetschef: Anna Hagman
Område III

Senast uppdaterad: 2018-08-07 11:37